Nktech

تاریخ: 10 اردیبهشت 1398

پیش نیازهای LAN جهت راه اندازی VoIP

استفاده از سوئیچ های حرفه ای شبکه به جای هاب و تجهیزات چند کاره : در بسیاری از سازمان ها دیده شده است که به جای استفاده از سوئیچ های استاندارد و مناسب محیط های اداری و تجاری از سوئیچ ها و تجهیزات شبکه ای استفاده می شود که قابلیت پردازشی کمی دارند و صرفا مانند یک هاب عمل می کنند. توصیه می شود برای دستیابی به کیفیت صدای مناسب از چنین سوئیچ هایی در شبکه های VoIP استفاده نکنید.
استفاده از سوئیچ های شبکه Full duplex : همه ما با اصطلاح Full duplex و Half duplex آشنا هستیم. دقت داشته باشید که برای سوئیچ هایی که بین VoIP Endpoint و PBX Server ها قرار دارند به هیچ عنوان از حالت Half duplex استفاده نکنید. می دانید که در برخی سوئیچ ها امکان فعال سازی و غیر فعال سازی آن وجود دارد.
استفاده از Segregated Network : یکی از مهم ترین شرایط LAN در سازمان هایی که از VoIP بهره می برند پیکربندی شبکه به صورت Segregated است. این اصطلاح یعنی شبکه هایی که در آن ها ترافیک Voice از Data توسط vLAN جدا شده است.
راه اندازی QoS : سرویس Quality of Service نیز یکی از سودمند ترین روش های تضمین کیفیت تماس صوتی در شبکه های VoIP است که استفاده از آن بسیار توصیه می شود.